Chciałbym podzielić się zrzutem ekranu z oscyloskopu Picoscope, który został wykorzystany do diagnozy problemu w nietypowej, niemotoryzacyjnej aplikacji.

Jestem technikiem EVT (Emergency Vehicle Technician), a nasze miasto posiada prawie 200 wozów strażackich i około 120 karetek pogotowia.

Ten zrzut ekranu został wykonany w celu zdiagnozowania problemu z drabiną pożarniczą Pierce Aerial, która zgłaszała, że drabina kontynuowała podnoszenie lub opuszczanie przez pewien czas po ustawieniu dźwigni sterującej w pozycji neutralnej.

Niebieski przebieg to sygnał sterujący joystickiem. 2,5 wolta oznacza dźwignię w pozycji neutralnej, blisko 0 woltów oznacza, że dźwignia została przesunięta do pozycji pełnego podniesienia, a 5 woltów oznacza, że dźwignia została przesunięta do pozycji pełnego opuszczenia.

Zielone znaczniki na ekranie to modulowany szerokością impulsu sygnał wyjściowy z modułu AIM (aerial interface module) do sterowania elektromagnetycznym zaworem rozdzielającym kierunek przepływu cieczy hydraulicznej w celu podniesienia drabiny, a czerwone to to samo, ale dla opuszczania drabiny.

Dodałem matematyczny kanał, który jest czarnym śladem, aby można było zobaczyć cykl pracy funkcji PWM podnoszenia drabiny wychodzącej z modułu AIM.

Początkowo wyzwaniem było ustalenie, czy problem był natury elektrycznej, czy hydraulicznej. Można było wyraźnie zobaczyć, że po przesunięciu dźwigni sterującej z pozycji podniesienia lub opuszczenia do pozycji neutralnej, moduł mógł potrzebować nawet 3 sekund, aby przywrócić modulację impulsów do zera i zatrzymać sterowanie hydrauliczne drabiny.

Nie pomyślałem o zrobieniu kolejnego zrzutu ekranu, ale ten sygnał PWM opuszcza moduł AIM, a następnie trafia do przetwornika cyfrowo-analogowego, a następnie do programowalnego urządzenia końcowego, które również przyspiesza lub zwalnia sterowanie hydrauliką, aby zapewnić płynne ruchy, które nie zrzucają strażaków z drabiny, gdyby nagle się zatrzymała.

Podłączenie oscyloskopu pokazało, że moduł AIM był winowajcą, a zasilanie i masy zostały sprawdzone i były w porządku. Moduł został wymieniony i działa bez zarzutu od roku.

Wypełnij i Pobierz!

Najnowsze tutoriale, zaproszenia na szkolenia oraz informacje o nowych produktach PicoScope! Wszystko co potrzebujesz, żeby zostać lepszym diagnostą w jednym miejscu. Zapisz się do newslettera "Oscyloskop w Warsztacie"!

Mam już urządzenie

You have Successfully Subscribed!