Ten przypadek był wyjątkowy, ponieważ nigdy wcześniej nie pracowałem z kruszarką!

Celem tych maszyn jest kruszenie dużych kawałków skał i betonu przed podaniem ich do przesiewacza, który rozdziela różne frakcje i układa je w oddzielne stosy. Aby zobaczyć, jak działają te maszyny, obejrzyj film: link.

Powodem wizyty było ustalenie przyczyny przerywanego wyłączania się maszyny. Po wyłączeniu uruchamiała się ponownie bez problemu, a następnie losowo się wyłączała.

Ci, którzy czytali niektóre z naszych studiów przypadków dotyczących maszyn terenowych, wiedzą, że informacje techniczne nie są łatwo dostępne w przypadku tego typu maszyn. Problem polega na tym, że maszyna może być dostarczona z jedną instrukcją, ale silnik jest produkowany przez inną firmę. Ta kruszarka została wyprodukowana przez Extec, ale silnik został wykonany przez Deutz. Konieczność przeglądania dwóch różnych schematów była wyzwaniem, zwłaszcza że kolory przewodów nie zgadzały się z rzeczywistością, a pogoda nie była po naszej stronie!

Na szczęście technik, którego wspierałem, miał znacznie lepsze pojęcie o działaniu tych maszyn niż ja, a główny nacisk kładł na EPU – Engine Protection Unit (jednostkę zabezpieczającą silnik). Podobnie jak w przypadku wielu maszyn budowlanych, często montowane są dodatkowe obwody ochronne, które umożliwiają szybkie wyłączenie maszyny w razie awarii. Ten sterownik ECU jest zaprojektowany do ochrony silnika w przypadku przegrzania, braku ładowania, nagłego spadku ciśnienia oleju i innych. Kruszarki te są zazwyczaj pozostawione same sobie i po uruchomieniu pracują ciągle, aż do zakończenia pracy. Posiadanie czegoś, co zapewni, że silnik się nie zniszczy, jest niezbędne, zwłaszcza że to jedyny sposób, aby poruszyć te maszyny!

Problem polegał na tym, że nie wiedzieliśmy, co robi ECU, aby wyłączyć maszynę. Patrząc na złącze, mieliśmy 8 przewodów, co oznaczało konieczność użycia 8-kanałowego oscyloskopu. W tego typu środowisku staram się unikać 8-kanałowego oscyloskopu, ponieważ radzenie sobie z wszystkimi tymi przewodami pomiarowymi w deszczu i błocie nie jest przyjemne. Jednakże, okazuje się on niezastąpiony, gdy trzeba zrozumieć, jak obwody oddziałują na siebie.

Po uruchomieniu maszyny i podłączeniu wszystkich 8 kanałów, rozpoczęliśmy od testu “potrząsania” (wiggle test) i na szczęście maszyna wyłączyła się, gdy opuściliśmy pokrywę panelu elektrycznego. Pociągając za przewody, zlokalizowaliśmy problem – zasilanie nie było prawidłowo zainstalowane w tablicy elektrycznej, a śruba zaciskowa była poluzowana. 

Korzystając z 8-kanałowego oscyloskopu, mogliśmy zobaczyć, że gdy wszystko jest w porządku z maszyną, 7 z przewodów powinno mieć napięcie akumulatora (lub bliskie), a jeden z przewodów 0V (prawdopodobnie masa). Powinny one pozostać na wysokim napięciu, dopóki czujnik nie zostanie uziemiony lub nie wystąpi przerwa w obwodzie. W tym momencie ECU ochronny może wyzwolić przekaźnik awaryjny, który wyłącza maszynę. Zostało to udowodnione przez uziemienie jednego z przewodów w złączu podczas pracy maszyny, co zgodnie z oczekiwaniami, wyłączyło ją.

Jak w przypadku wszystkiego, co próbujemy zdiagnozować, zrozumienie, jak to działa, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, jak to zdiagnozować. W przypadku, gdy informacje techniczne nie są dostępne, możliwość zobaczenia interakcji między obwodami może być niezwykle przydatna, i tu właśnie 8-kanałowy oscyloskop błyszczy.

Wypełnij i Pobierz!

Najnowsze tutoriale, zaproszenia na szkolenia oraz informacje o nowych produktach PicoScope! Wszystko co potrzebujesz, żeby zostać lepszym diagnostą w jednym miejscu. Zapisz się do newslettera "Oscyloskop w Warsztacie"!

Mam już urządzenie

You have Successfully Subscribed!