Odwiedź Europę!!!

Szczególnie teraz kiedy swobodnie możemy podróżować po Europie od czasu do czasu mam ochotę wyjechać w jakieś ciekawe miejsce, choćby na weekend. Byłem już w większości stolic europejskich i miejsca takie jak Paryż czy Berlin są rzeczywiście godne polecenia, jednak czasem warto udać się w mniej rozreklamowane miejsce. Nieczęsto odwiedzamy naszych nadbałtyckich sąsiadów, Litwinów, Estończyków czy Łotyszy, a szkoda. Wilno, Tallin czy Ryga są miastami nie mniej ciekawymi niż wspomniany już Paryż, Wiedeń czy Londyn. Dlatego radzę wam kiedy najdzie was ochota na podróżowanie spróbować wpisać w wyszukiwarce np.” Hotels Vilnius ” (niestety serwisy bookingowe dostępne w języku polskim rzadko proponują hotele na wschodzie) i poszukać odpowiedniej dla was oferty. Gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni. Duża część litwinów odnosi się do nas przyjaźnie, rozumieją i potrafią porozumieć się w języku polskim. Dysponując równocześnie znajomością języka rosyjskiego z pewnością będziecie w stanie swobodnie poruszać się po Litwie.

Kolejnym, dobrym w moim mniemaniu pomysłem na wyprawę weekendową jest któreś z mniej popularnych miast Europy Zachodniej. Osobiście bardzo lubię odwiedzać Hamburg (spędziłem tam łącznie kilka lat mojego życia). Co prawda Hotel w Hamburg nie będzie tak przystępny jak ten za naszą wschodnią granicą, jednak myślę że warto jest poszukać jakiejś dobrej oferty i udać się do tego portowego miasta. Tym co urzekło mnie w Hamburgu bodajże najbardziej jest wielkie jezioro ulokowane w samym centrum miasta – Alster. Alster podzielone jest na dwie części – mniejszą, Innen Alster, ulokowaną w ścisłym historycznym centrum oraz większą Aussen Alster, którą okala malowniczy park otoczony z kolei jednymi z najdroższych posiadłości w mieście. Mnogość parków, jezioro w centrum miasta, wiele malowniczych kanałów przecinających Hamburg czyni z niego miasto wyjątkowe – gdzie indziej będziecie mieli okazję pożeglować w samym centrum miasta (tak, tak Aussen Alster jest żeglowne, a wypożyczając kajak możecie przepłynąć niemalże z jednego końca miasta na drugi)? Zdaję sobie sprawę, że nie jestem obiektywny zachwalając Hamburg ale najlepiej będzie, jeżeli sami zdecydujecie się zweryfikować moje słowa. Oprócz Alster możecie być zainteresowani jednym z największych portów w Europie, wspaniałym ZOO, wielkim ogrodem botanicznym (Planten un’ Blumen) czy gigantycznym wesołym miasteczkiem (Hamburger Dom – uwaga sezonowo), nie wspominając o słynnej dzielnicy St. Pauli.

Podsumowując polecam wam eksperymentowanie i wybieranie nietypowych miejsc takich jak Heidelberg, Aarhus, Bergen zamiast Berlina, Kopenhagi i Oslo. Myślę, że często nawet bardziej wartościowych od słynnych europejskich miast.