Poniżej mamy przykład przetwornicy DC/DC zamontowanej w BMW 535 GT F07 z 2016 roku z silnikiem N57, bez elementów wysokiego napięcia; dlaczego więc przetwornica napięcia stałego?

W omawianym pojeździe przetwornica DC/DC wspiera systemy elektryczne w okresach Start/Stop (tj. aby zapobiec dramatycznemu i chwilowemu spadkowi napięcia akumulatora podczas rozruchu).

Typowe obwody wymagające „wsparcia” od przetwornicy DC/DC to system Audio/Wideo, Nawigacja/Telefon oraz oświetlenie wnętrza.

Jak zatem ta jednostka okazała się wadliwa?

Dwa słowa: „pasożytnicze rozładowanie”. Na poniższym obrazie zarejestrowaliśmy pasożytnicze rozładowanie pojazdu za pomocą naszej szczęki prądowej 60 A BNC+  

Zauważ powyżej, jak kanał A rejestruje pasożytnicze rozładowanie powracające do akumulatora 12 V, podczas gdy kanał B rejestruje prąd wpływający do przetwornicy DC/DC przez czerwono-biały (RW) przewód od skrzynki bezpieczników.

  • Kanał C monitoruje napięcie akumulatora 12 V, podczas gdy kanał D to nasza szczęka prądowa 2000 A BNC+ zamontowana również wokół ujemnego przewodu akumulatora. Dlaczego dwie szczęki wokół tego samego przewodu akumulatora?
  • Kanał A używa szczęki o niskim prądzie na ustalonym zakresie +- 2 A, aby zapewnić dobrą rozdzielczość i dokładność wystarczające do rejestrowania pasożytniczego rozładowania na poziomie miliamperów.
  • Kanał D (+- 20 A) ma na celu przechwycenie szczytów prądowych lub zdarzeń włączania, takich jak zdalne zamykanie itp., ponieważ z pewnością przekroczą one ustawiony limit +- 2 A na kanałach A.

Zwróć uwagę na „wartość średnią” kanałów A (4,456 mA) i kanału D (293,8 mA) między linijkami czasu. Biorąc wszystko pod uwagę, chociaż nie mogliśmy polegać na szczęce 2000 A przy tak niskim przepływie prądu, uważam, że nie wykonała złej pracy. Więcej na temat szczęki prądowej BNC+ 2000 A tutaj topic22430.html

Skupiając się na nagłym spadku na kanałach A i B około 45 sekundy, nastąpiło to po fizycznym odłączeniu dużego 4-pinowego złącza przetwornicy DC/DC (N6*2B).

Fakt, że oba kanały A i B spadły do 4,456 mA i 27,94 mA odpowiednio (w identycznych momentach czasowych) wskazuje, że nasze pasożytnicze rozładowanie jest związane z przetwornicą DC/DC.

Różnica między kanałami A i B może być przypisana do wewnętrznego dryfu w każdej szczęce prądowej. Aby znaleźć prawdziwą wartość z przesuniętej szczęki, zanotuj pasożytnicze rozładowanie (mA), usuń szczękę i zanotuj nową wartość. Odejmij te uzyskane wartości od siebie, aby znaleźć rzeczywiste pasożytnicze rozładowanie.

Na przykład:

  • Kanał D wyświetlał pasożytnicze rozładowanie (między linijkami) 27,94 mA • Usuń szczękę kanału D z kabla i zanotuj, co powinno być wartością „zerową” szczęki prądowej, uzyskaną wartość + 20 mA (Nasza szczęka przesunęła się „dodatnio” od zera do +20 mA) • Odejmij 20 mA od 27,94 mA, aby znaleźć nasze pasożytnicze rozładowanie 7,97 mA (Nasz cel to < 80 mA)

Wróćmy teraz do wadliwej przetwornicy DC/DC, zauważ, jak kamera termowizyjna potwierdza, że to urządzenie jest „ciepłe”, a dalsze potwierdzenie po rozmontowaniu wykazało wnikanie wody!

Wypełnij i Pobierz!

Najnowsze tutoriale, zaproszenia na szkolenia oraz informacje o nowych produktach PicoScope! Wszystko co potrzebujesz, żeby zostać lepszym diagnostą w jednym miejscu. Zapisz się do newslettera "Oscyloskop w Warsztacie"!

Mam już urządzenie

You have Successfully Subscribed!